Jak rozpoznać, że z akumulatorem samochodowym jest coś nie tak?

Awaria akumulatora w samochodzie to bardzo przykre doświadczenie dla każdego kierowcy. Bardzo ważne jest jednak to, aby wszelkie awarie i usterki wyłapywać najszybciej, jak to możliwe i odpowiednio na nie reagować. W razie występowania jakichkolwiek problemów nie powinniśmy zajmować się ich eliminowaniem samodzielnie. Muszą zrobić to profesjonaliści, którzy dysponują nie tylko sporym doświadczeniem, ale też optymalnym sprzętem, narzędziami i akcesoriami.

Awaria akumulatora

Awaria akumulatora – w jaki sposób ją rozpoznamy?

Istnieje kilka sygnałów, których absolutnie nie powinniśmy lekceważyć, jeśli chcemy optymalnie zadbać o użytkowany akumulator. Jego wymiana mogłaby być kosztowna, więc lepiej w porę zareagować i go zregenerować, niż mieć na głowie potężny problem. Oto najpowszechniejsze sygnały awarii, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • duże problemy z uruchomieniem silnika – jeśli nie będziemy mogli ruszyć przez jakiś czas z miejsca, możemy być pewni, że nasz akumulator nie pracuje tak jak powinien i warto, aby zbadał go specjalista,
  • czarna lub czerwona kropka w akumulatorach z testerami – w tym miejscu powinna świecić się zielona kropka, jeśli tak nie jest, możemy mieć pewność, że coś jest nie w porządku,
  • kompletne rozładowanie akumulatora w aucie – nic nie dzieje się bez przyczyny. To poważna oznaka, że akumulator nadaje się jedynie do regeneracji i powinien się tym zająć doświadczony fachowiec,
  • przeprowadzenie poziomu naładowania akumulatora – wystarczy użyć do tego specjalistycznego testera, dzięki czemu uzyskamy odpowiednie wartości na wyświetlaczu. Warto je dokładnie zbadać i sprawdzić, czy aby na pewno znajdują się w odpowiednim przedziale.

W ten właśnie sposób rozpoznamy, że z naszym akumulatorem samochodowym dzieje się coś złego. Jeśli zauważymy w pojazdach takie sygnały, nie możemy przechodzić obok nich obojętnie, ponieważ w przeciwnym razie, w najbliższych miesiącach czekać będą nas bardzo duże wydatki, związane z zakupem nowego akumulatora do samochodu.

Awaria akumulatora – jakie są przyczyny występowania usterek?

Każdy kierowca ma świadomość tego, że występowanie usterek w akumulatorach może mieć różnorodne przyczyny. Przede wszystkim będą to niekorzystne warunki atmosferyczne, a już na pewno mroźna noc. W takim przypadku możemy mieć kłopoty z odpaleniem własnego samochodu i ruszeniem w drogę do pracy czy też w jakieś inne miejsce.

Akumulator może też po prostu okazać się zbyt stary. Większość modeli użytkuje się przez maksymalnie 5 lat. Jeśli po tym czasie w akumulatorze zaczną występować jakieś usterki, może się okazać, że konieczna będzie jego wymiana i nie będziemy mieć od tej decyzji odwrotu. Często problemy pojawiają się również wtedy, gdy kierowcy zapomną wyłączyć jakiś odbiornik prądu i zostawiają go włączony na noc, mogą to być np. światła. Powinniśmy więc dokładnie wszystko sprawdzać, aby rankiem nie wpaść w zły humor i się nie rozczarować. 

Zdarza się także tak, iż niektóre odbiorniki prądu pobierają go za dużo, już po wyłączeniu silnika. Wtedy do gry wchodzi profesjonalny multimetr, który pozwoli nam na przeprowadzenie solidnych pomiarów i ewentualne wykrycie źródła usterki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *