Które dywaniki samochodowe wybrać — gumowe czy welurowe?

Pragniemy, żeby każda podróż samochodem była komfortowa zarówno dla nas, jak i dla pasażerów. Dlatego dbamy o jego aspekty mechaniczne. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że na wygodę podczas jazdy ogromny wpływ ma utrzymanie porządku w aucie. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wnętrza, który ma nam pomóc zachować czystość w aucie, są dywaniki samochodowe. Który rodzaj będzie dla nas najlepszy? Czy dywaniki welurowe nadają się na zimę? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Jakie dywaniki samochodowe wybrać?

Najważniejsze funkcje dywaników samochodowych

Dywaniki samochodowe to element wyposażenia, na który często nie zwracamy uwagi, a powinniśmy. Te małe niepozorne akcesoria pełnią kilka bardzo ważnych funkcji we wnętrzu samochodu. Przede wszystkim chronią oryginalną wykładzinę auta przed zabrudzeniem. Dzięki nim zapobiegamy także wilgoci w kabinie oraz chronimy instalację elektryczną naszego samochodu, ponieważ większość producentów umieszcza ją w podłodze. Po

nadto dywaniki samochodowe stanowią także element wystroju. Na rynku znajdziemy je w różnych kolorach, wzorach i wykonane z różnych materiałów. Możemy nawet mieć w swoim aucie dywaniki spersonalizowane, zrobione na specjalne zamówienie, z wyszytym logo naszej firmy albo tekstem wymyślonym przez nas samych. Możliwości jest naprawdę dużo.

Jaki rodzaj dywaników wybrać?

Dywaniki samochodowe dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Dlatego wyróżniamy dywaniki samochodowe:

  • welurowe,
  • gumowe.

Każda z tych grup produktów różni się od siebie ceną, funkcjonalnością, a także inaczej utrzymuje się je w czystości.

Welurowe dywaniki samochodowe

Cechują się one przede wszystkim dużą atrakcyjnością. Kiedyś na rynku mogliśmy spotkać wyłącznie czarne lub szare welurowe dywaniki. W dzisiejszych czasach ich producenci nie ograniczają się już z kolorami oraz innym ozdobnikami swoich produktów. Możemy bez problemu dopasować barwę materiałowych dywaników do koloru wnętrza lub lakieru naszego auta. To jednak nie wszystko. Wbrew obiegowej opinii welurowe dywaniki z powodzeniem ochronią wnętrze samochodu przed zabrudzeniem oraz wilgocią. Musimy tylko pamiętać, żeby zaopatrzyć nasze auta w produkt wysokiej jakości. O tym, czy materiałowy dywanik będzie spełniał swoją funkcję, mówi nam gramatura weluru. Jeśli wynosi ona co najmniej 2000 mg/m2 to produkt jest odporny na odkształcenia oraz działanie wilgoci. Dodatkowo wysoka gęstość weluru sprawia, że brud z obuwia nie przedostaje się do środka dywanika. Zdecydowanie ułatwia to jego czyszczenie i odkurzanie.

Gumowe dywaniki samochodowe

Ten rodzaj wygląda mniej atrakcyjnie niż jego materiałowy odpowiednik, ale pomimo to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli pojazdów. Wszystko to za sprawą łatwości utrzymania ich w czystości, szczególnie jesienią i zimą. To właśnie podczas tych pór roku wnosimy do samochodu więcej wody i błota pośniegowego. Gumowe dywaniki samochodowe mają charakterystyczny wzór oraz rant, dzięki któremu woda nie wylewa się do wnętrza samochodu. Wystarczy je opróżnić. Dodatkowo ich czyszczenie jest banalnie proste. Możemy je umyć w wannie lub pod prysznicem z użyciem detergentów, które mamy w domu lub opłukać je wodą na ręcznej myjni samochodowej. Ponadto ich cena jest zdecydowanie niższa niż welurowych dywaników.

Które dywaniki będą lepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Jedni kierowcy zwracają szczególną uwagę na wygląd tego akcesorium i oni powinni postawić na materiałowe maty. Drudzy stawiają na praktyczne aspekty dywaników samochodowych i dla nich polecane są produkty gumowe. Musimy sami zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze i wybrać odpowiednie dywaniki do naszego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *