Czy warto zdecydować się na budowę domu z systemem rekuperacji?

Projektanci nowoczesnych domów przykładają ogromną wagę do tego, aby cała bryła budynku była oryginalna i przyciągająca uwagę, ale także na to, aby był on energooszczędny i tani w eksploatacji. Bardzo popularne staje się montowanie wentylacji mechanicznej z funkcją odzyskiwania ciepła. Zapewnia ona wymianę powietrza wewnątrz budynku bez konieczności otwierania okien, dzięki czemu zgromadzone w nim ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. Znacząco wpływa to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Budowa domu z rekuperacją

Wszystko, co trzeba wiedzieć o domu z rekuperacją

O montażu systemu rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów związanych z jego montażem. Na projekcie trzeba uwzględnić przede wszystkim miejsce, w którym znajdował będzie się rekuperator. Najczęściej montuje się go w piwnicy lub na poddaszu. Miejsce to musi być przede wszystkim suche, w którym przez cały rok panuje dodatnia temperatura oraz z możliwością bezproblemowego dostępu serwisowego. Bazując na tak przygotowanym projekcie specjalista będzie w stanie określić przepływy powietrza oraz wydajność rekuperatora. Znając dokładnie rozmieszczenie pomieszczeń oraz lokalizację okien i drzwi będzie on w stanie zaplanować lokalizację w budynku nawiewów i wywiewów. Nie mogą one znajdować się w przypadkowych miejscach nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Trzeba również pamiętać o tym, aby zadbać o dobrą izolację na odcinkach, na których nie ma zapewnionego ogrzewania. System rekuperacji można także zamontować w budynkach już zamieszkanych, ale wiąże się to z dużo większymi kosztami, ponieważ w wielu przypadkach konieczne jest kucie ścian oraz rozbieranie podłóg. 

Zalety systemu rekuperacji

Decyzja o montażu rekuperacji sprawia, że w budynku nie ma żadnych strat ciepła, co przekłada się przede wszystkim na dużo niższe koszty eksploatacyjne. Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że system ten nie wymaga budowania drogich kominów do wentylacji mechanicznej. Dodatkowo cały budynek ma zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu w domu można zastosować mniejsze grzejniki oraz mniej wydajny piec. Stosowanie rekuperatora pozwala również dbać o środowisko naturalne, ponieważ emituje on niewielkie ilości dwutlenku węgla do atmosfery. System ten świetnie reguluje mikroklimat w budynku, co przekłada się na wysoki komfort przebywania w nim. Dzięki niemu powietrze w domu jest zawsze świeże i czyste, pozbawione wszelkich bakterii, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, a także wilgoci. Zastosowane w urządzeniu tym filtry świetnie wyłapują także szkodliwe cząsteczki smogu. Posiadacze rekuperatora cenią sobie również fakt że, dzięki niemu nie ma konieczności otwierania okien i drzwi w celu wywietrzenia wnętrza domu zwłaszcza, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. W ten sposób unika się męczących przeciągów, a powietrze jest zawsze wymienione w takiej ilości, jakiej życzy sobie użytkownik. Nowoczesny panel sterowania umożliwia także dowolną regulację intensywności powietrza w konkretnym pomieszczeniu.

Instalacja systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa znacząco na zwiększenie energooszczędności oraz zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Rekuperator pomaga także dbać o środowisko naturalne i nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *