Jaki rodzaj ogrzewania domu wybrać?

Wybór sposobu ogrzewania domu to decyzja, którą powinniśmy podjąć już na etapie projektowania budynku. Od niej zależy bowiem typ instalacji, obecność kominów czy wielkość kotłowni w obiekcie. Każda metoda ma także pewne zalety i wady, bezpośrednio przekładające się na wygodę i koszt eksploatacji systemu. Jaki rodzaj ogrzewania domu warto wybrać?

ogrzewanie_domu_kominek

Ogrzewanie węglem

Węgiel jako paliwo opałowe to najpopularniejsze w naszym kraju rozwiązanie. Wpływa na to jego łatwa dostępność oraz niski koszt zakupu. Nowoczesne, zautomatyzowane kotły na ekogroszek z podajnikiem zapewniają stosunkowo niekłopotliwą eksploatację, pozwalając na wygodne i przystępne cenowo ogrzanie domu. Nie brak także osób decydujących się na tradycyjny kocioł zasypowy, który wymaga codziennego rozpalania i regularnego dokładania opału.

Ogrzewanie gazem płynnym lub ziemnym

Ogrzewanie gazowe to metoda chętnie wybierana przez właścicieli mieszkań lub niewielkich domów. Kocioł na gaz nie wymaga wydzielenia osobnej kotłowni oraz kłopotliwego składowania opału. Jest w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy, współpracując zarówno z instalacją podłogową, jak i grzejnikami ściennymi. Decydując się na to rozwiązanie, możemy korzystać z gazu ziemnego – o ile tylko w pobliżu naszego domu znajduje się odpowiednia sieć gazownicza. Jeśli jej nie ma, pozostaje nam montaż na podwórku zbiornika na gaz płynny, który możemy zakupić na własność lub wydzierżawić.

Ogrzewanie drewnem lub pelletami

Spora część właścicieli domów decyduje się na korzystanie z paliw odnawialnych – drewna lub pelletów. Pierwsze z nich nadaje się do kotłów bez podajnika lub kominków z dystrybucją ciepła, drugie – do modeli z automatycznym podajnikiem. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena opału, a w przypadku pelletów – także wygodna i czysta obsługa. Wadą będzie natomiast konieczność wydzielenia odpowiedniej kotłowni i miejsca na składowanie paliwa, a także przymus systematycznego dokładania opału.

Ogrzewanie pompą ciepła

Zwolennicy ekologii i nowoczesnych rozwiązań coraz częściej decydują się na ogrzewanie pompą ciepła. To w pełni zautomatyzowane urządzenie, pobierające ciepło z otoczenia budynku, przetwarzające je i oddające do wnętrza domu. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, a jej efektywność może maleć wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Decydując się na to rozwiązanie, możemy wybierać spośród nieco tańszej pompy powietrznej lub droższej – gruntowej bądź wodnej.

Ogrzewanie prądem elektrycznym

Ostatnim, mniej popularnym sposobem ogrzewania jest wykorzystywanie kotła elektrycznego. Jest on prosty w montażu i eksploatacji, najlepiej spisując się w dobrze ocieplonych budynkach. Wybierając tą metodę, warto zmienić taryfę na G12 i uruchamiać kocioł w chwili, gdy prąd jest oferowany za niższą stawkę. Niestety ogrzewanie elektryczne nie jest polecane do domów zlokalizowanych w rejonach, w których występują częste przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wybór ogrzewania to kluczowa decyzja, która nierzadko będzie dla nas wiążąca na długie lata. Z tego względu powinna być ona niezwykle starannie przemyślana. Jeśli zależy nam na niskim koszcie i niestraszna nam obsługa kotła, możemy wybrać urządzenie na węgiel, drewno lub pellety. Jeżeli jednak cenimy sobie komfort i jesteśmy w stanie więcej za niego zapłacić, zdecydujmy się na ogrzewanie gazem, prądem lub za pomocą pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *