Odpowiednia izolacja przed skutkami warunków atmosferycznych to podstawowy krok do maksymalnego bezpieczeństwa i zachowania jakości budynku. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentu, dzięki temu do budynku nie będzie przedostawała się wilgoć. Pomoże w tym membrana bitumiczna – warstwa zapewniająca wysoką ochronę przed wodą. Jakie posiada właściwości?

Czym jest membrana bitumiczna?
Membrana bitumiczna to rodzaj materiału hydroizolacyjnego, stworzonego z bitumu modyfikowanego. Posiada ona wyjątkowe właściwości, chroniące budynek przed wnikającą w głąb konstrukcji wilgocią.
Membrana bitumiczna dostępna jest zazwyczaj w postaci folii o wysokiej gęstości, pokrytej warstwą bitumiczną z asfaltu modyfikowanego elastomerem SBS. Na rynku możemy spotkać membrany montowane na gorąco, zarówno za pomocą palnika, jak i specjalnego kleju. Od jakiegoś czasu dostępne są także membrany samoprzylepne, które nie wymagają stosowania dodatkowych komponentów do montażu. To, jaki rodzaj membrany wybierzesz, zależy przede wszystkim od wymagań konstrukcji i preferencji wykonawcy, jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że to właśnie membrana w rolkach jest najbardziej wygodną formą ochrony.
Jakie właściwości ochronne ma membrana bitumiczna?
Membrana bitumiczna jest przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Oznacza to, że chroni ona podziemne części budynku przed wodą opadową i glebową. Fundamenty budynku bez warstwy ochronnej, chłonęłyby wodę niczym gąbka. Ponadto przechodziłaby ona do wyższych pięter budynku, a w rezultacie wilgoć dotknęłaby wszystkie kondygnacje. Jakie byłyby tego skutki? Przede wszystkim pleśń i grzyb na ścianach oraz w warstwach podłogi. To poważny problem, nie tylko dla domowników, ale także dla konstrukcji budynku. Wilgoć osłabia jakość materiałów, które zastosowano do postawienia i wykończenia budynku. Jednocześnie wilgoć w ścianach jest bardzo szkodliwa dla zdrowia, w szczególności dla układu oddechowego.
Gdzie najczęściej stosuje się membranę?
Rodzajów membran jest wiele, ponieważ można je podzielić nie tylko ze względu na technologię montażu, ale przede wszystkim ze względu na miejsce ich zastosowania. Można ich bowiem użyć w fundamencie budynku, ale także przy budowie tarasu, piwnicy, łazienki, ścian oporowych, balkonów a nawet pralni, czyli wszystkich tych miejscach, gdzie będą panować wilgotne warunki.
Miejsca narażone na wilgoć oraz jej nieprzyjemne konsekwencje, należy zabezpieczyć zatem już na etapie budowy. Wykonawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest hydroizolacja budynku we wszystkich tych miejscach. Membrany fundamentowe od Soprema są pokryte specjalnie zaprojektowanym piaskiem z dwutlenku krzemu, natomiast jej spodnia strona pokryta jest usuwalną folią ochronną, dzięki której aplikacja membrany jest szybka i bezproblemowa. Oprócz tego dostępne są także membrany pokryte folią termotopliwą, dzięki temu nie wymagają one gruntowania przed bezpośrednim montażem. Warto zastanowić się nad potrzebami budynku względem panujących w nich warunków i wobec tych kryteriów dobrać odpowiedni rodzaj membrany.