Akwarium dla początkujących – o czym warto pamiętać?

Akwarystyka to niezwykle popularne hobby – pozwala na obserwację ryb, łączy w sobie walory edukacyjne i dekoracyjne, a zarazem wymaga jedynie niewielkich nakładów czasu i pracy. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z domowym akwarium często popełniają typowe błędy, które zmniejszają szansę powodzenia w hodowli ryb. Na co zatem zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać, urządzając swoje pierwsze akwarium?

Akwarium dla początkujących

Wielkość pierwszego akwarium

Pierwszym, podstawowym błędem popełnianym przez początkujących hodowców ryb jest zakup zbyt małego akwarium. Wbrew pozorom, im będzie ono większe, tym łatwiej zapewnimy optymalne warunki wybranym gatunkom rybek. Niewielka przestrzeń utrudnia bowiem zachowanie naturalnej równowagi biologicznej, wpływającej na dobrostan zwierząt. Z tego względu warto wybierać zbiorniki o pojemności wynoszącej co najmniej 60 litrów.

Stanowisko pod akwarium

Kolejnym, ważnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór miejsca pod akwarium. Warto ustawić je na stabilnej szafce, której blat będzie odporny na kontakt z wodą. Musi ona być także odpowiednio wytrzymała, gdyż 60-litrowy zbiornik słodkiej wody będzie ważył w granicach 60 kg. W sprzedaży dostępne są także specjalne szafki akwariowe z materiałów niewrażliwych na działanie wilgoci i o wysokiej nośności. Stanowisko pod akwarium warto zaplanować w rejonie oddalonym od okien – dzięki temu w naturalny sposób ograniczymy rozwój glonów.

Wyposażenie akwarium

Wyposażając swoje pierwsze akwarium, postarajmy się stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska ryb. Zastosujmy w nim podłoże oraz kamienne i drewniane ozdoby, a na dnie posadźmy rośliny, które natlenią wodę oraz oczyszczą ją z toksyn. Prócz takich dekoracyjno-funkcjonalnych elementów, akwarium musimy wyposażyć również w niezbędne urządzenia. Konieczne będzie zatem odpowiednie oświetlenie, zapewniające wymaganą ilość światła przez 12 godzin każdego dnia. Jeśli hodowane gatunki ryb wymagają wyższej temperatury, obowiązkowo musimy zakupić także grzałkę akwariową. Wskazany będzie również filtr usuwający niebezpieczne substancje z wody oraz napowietrzacz – często od razu wbudowany w filtr – wzbogacający ciecz w tlen.

Ryby do pierwszego akwarium

Kupując rybki do pierwszego akwarium, raczej nie decydujmy się na gatunki bardzo wymagające lub wykazujące zachowania agresywne. Dobierajmy ilość i docelową wielkość ryb do przestrzeni, jaką dla nich przeznaczyłyśmy. Z uwagi na fakt, iż są to zwierzęta stadne, starajmy się zawsze kupować przynajmniej 5-6 sztuk każdej odmiany. Możemy zdecydować się na kilka gatunków, pamiętając, że na 1 cm ciała dorosłej ryby powinien przypadać 1 litr wody. Jakie odmiany będą odpowiednie dla początkujących akwarystów? Sprawdzą się u nich przede wszystkim gupiki pawie oczko, molinezje, kardynałki chińskie, neony czerwone i danio pręgowane.

Akwarium to doskonały pomysł na relaksujące, a zarazem niezwykle interesujące hobby. Jeśli jako amatorzy rozpoczynamy swoją przygodę z akwarystyką, stosując się do powyższych rad bez trudu przygotujemy zbiornik, gwarantujący optymalne warunki dla popularnych gatunków wodnych zwierząt. Dobierając także odpowiednie odmiany rybek, będziemy mogły cieszyć się obserwacją ich naturalnych zachowań oraz dobrą kondycją każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *