Poradnik początkującego modelarza

Prace ręczne bardzo dobrze rozwijają wiele innych zdolności. Warto więc zarażać tego typu pasjami, dzieci już od najmłodszych lat. Precyzja, dokładność, to cechy, które można doprowadzić do perfekcji, podczas pracy modelarskich mogą być bardzo przydatne w wielu innych dziedzinach życia. W przypadku początkującego modelarza bardzo ważne jest prawidłowe i kompletne zaopatrzenie warsztatu.

modelarstwo

Co należy kupić początkującemu modelarzowi?

Podstawowy warsztat modelarski powinien zawierać kilka narzędzi. Przede wszystkim warto zakupić skalpel oraz matę i nożyczki. Bardzo dobrze, kiedy mamy także cyrkiel. Warto pamiętać, że najlepiej inwestować w jakość, kupujmy więc najlepsze akcesoria, na jakie nas stać. To, że kupimy coś tanio, nie zawsze znaczy, że zaoszczędzimy, ponieważ najczęściej wiąże się to z koniecznością częstszej wymiany sprzętu. Bardzo przydatnymi akcesoriami są także linijka, pęseta, niezbędny jest także klej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie narzędzi modelarskich?

Dosłowny zalew rynku produktami o wątpliwej jakości sprawia, że konieczne wydaje się sprawdzenie podstawowych parametrów narzędzi. W przypadku nożyczek i skalpela jest to przede wszystkim ostrość. Konieczne jest dobranie nożyczek do ręki dominującej, na rynku jest już dużo modeli dla leworęcznych. Warto mieć kilka par nożyczek, w różnych rozmiarach, te najmniejsze bywają także bardzo przydatne. Jeżeli chodzi o matę modelarską, to sprawa jest nieco trudniejsza, w szczególności w przypadku zakupów w sieci. Ten akurat produkt najlepiej jest dotknąć przed zakupem. Mata nie powinna być bardzo sztywna, nie może także być bardzo wiotka, niczym cieniutki papier. Mata powinna „pracować”, czyli odginać się, jednak nadal pozostać sztywną. Jeżeli będzie zbyt miękka, będzie się bardzo szybko zużywać.  W przypadku kleju, warto mieć kilka rodzajów o różnej konsystencji. Unikamy jednak tych, które w składzie mają wodę.

Pędzle i farby

Wycięcie i sklejenie modelu to ogrom drobiazgowej pracy, jednak jej efekt nie będzie tak zachwycający jeżeli zabraknie wykończenia – pomalowania. Dlatego właśnie każdy początkujący modelarz powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości farby i pędzle w różnych rozmiarach. Jeżeli chodzi o farby, wybór jest naprawdę duży i każdy będzie mógł znaleźć to, czym praca będzie sprawiała mu przyjemność – farby plakatowe, tempery, czy różne tusze kreślarskie.

Trudne dobrego początki

Początek drogi z modelarstwem bywa trudny. Każdy sam musi dojść do tego, że ułożenie skalpela pod odpowiednim kątem, pozwoli idealnie wykroić element. Bardzo ważna jest też sprawa precyzji i odpowiedniej przymiarki każdego elementu, zanim się go przyklei. Wszystko wymaga czasu i znalezienia swoich ulubionych akcesoriów, przede wszystkim kleju, który spełni nasze indywidualne wymagania.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wszystkie prace, w które zaangażowana jest mała motoryka rewelacyjnie wpływają na rozwój ogólny, między innymi mowy, takie zajęcia uspakajają, pomagają się zrelaksować. Warto więc zarażać swoimi pasjami dzieci już od najmłodszych lat, oprócz wspólnego spędzania czasu, nawiązywania więzi, takki sposób spędzania wolnego czasu może wspomagać rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *