Fotowoltaika jako sposób na oszczędności – zobacz, na jakie korzyści możesz liczyć!

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest ważne zarówno dla wielu gospodarstw domowych jak i firm. Faktury za prąd są z roku na rok coraz wyższe i stanowią dużą pozycję w budżecie. Aby je skutecznie obniżyć kupuje się energooszczędny sprzęt, wymienia żarówki na ledowe i stosuje inne sposoby. Jednym z najpowszechniejszych jest montaż paneli fotowoltaicznych, które stanowią dodatkowe źródło energii. Sprawdziliśmy, czy ta metoda jest skuteczna dla każdego. 

Fotowoltaika jako sposób na oszczędności

Jak zmierzyć zapotrzebowanie na energię elektryczną? 

Aby dowiedzieć się, czy w ogóle warto jest kupić panele, trzeba określić koszty energii elektrycznej ponoszone przez firmę lub gospodarstwo domowe. Dopiero z tą wiedzą można określić moc instalacji, która mogłaby odpowiadać na zapotrzebowanie użytkownika. Do przeprowadzenia analizy zbiera się dane z kilku źródeł: 

  • parametry odbiorników elektrycznych lub urządzeń, z których korzysta się w całym budynku, warto również znać częstotliwość ich używania, aby określić zużycie energii, 
  • zbiór rachunków za energię za ostatni rok, może to być orientacyjna wartość miesięcznego zużycia – należy uwzględnić okresowe wahania w zapotrzebowaniu na prąd, 
  • wielkość powierzchni dachu lub terenu, który można przeznaczyć pod instalację paneli – warto brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie przestrzenie posiadają dobry poziom nasłonecznienia, 
  • wartość przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną – właściciel powinien przewidywać, czy w przyszłości zamierza korzystać z większej ilości sprzętów elektrycznych – może np. kupić zmywarkę do naczyń lub zmienić ogrzewanie na elektryczne, 

Dzięki tym wszystkim informacjom można określić moc, jaką powinny wytwarzać panele fotowoltaiczne. Łatwiej jest wybrać odpowiednią technologię i ofertę firmy zajmującej się profesjonalnym montażem.  

Kiedy warto zaopatrzyć się w panele? 

Przed wybraniem oferty trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Nie każdy posiada optymalne warunki do wykorzystania technologii fotowoltaicznej – w niektórych rzadkich przypadkach może to być nieopłacalne. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak: 

  • warunki techniczne do montażu paneli, 
  • wpływ wybranej technologii na wygląd i estetykę budynku. 

W tym pierwszym przypadku główny nacisk kładzie się na kształt dachu – jego ustawienie i nachylenie względem słońca. Wpływa to na wielkość produkcji energii i zwrot z inwestycji. Paradoksalnie płaski dach może nieść dużo większe możliwości do zmiany kąta nachylenia paneli, ponieważ są one układane na specjalnym stelażu. Kolejną kwestią jest wybór technologii – powinien być podyktowany potrzebami właściciela a może w tym pomóc firma specjalizująca się w instalacjach. Obecnie na rynku dominują trzy technologie: 

  • ogniwa monokrystaliczne, 
  • ogniwa polikrystaliczne, 
  • panele z krzemu amorficznego. 

Czy to się opłaca? 

Korzystanie z paneli powoduje skokowy spadek wartości rachunków za energię. W skali całego roku oszczędności mogą wynieść nawet 90% przeciętnego zużycia. Nie da się całkowicie wyeliminować tego kosztu, ponieważ potrzebny jest dostęp do sieci elektrycznej. Pobór mocy jest niezbędny w nocy oraz w okresach, gdy promieni słonecznych jest zdecydowanie mniej.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *