Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest ważne zarówno dla wielu gospodarstw domowych jak i firm. Faktury za prąd są z roku na rok coraz wyższe i stanowią dużą pozycję w budżecie. Aby je skutecznie obniżyć kupuje się energooszczędny sprzęt, wymienia żarówki na ledowe i stosuje inne sposoby. Jednym z najpowszechniejszych jest montaż paneli fotowoltaicznych, które stanowią dodatkowe źródło energii. Sprawdziliśmy, czy ta metoda jest skuteczna dla każdego.

Jak zmierzyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?
Aby dowiedzieć się, czy w ogóle warto jest kupić panele, trzeba określić koszty energii elektrycznej ponoszone przez firmę lub gospodarstwo domowe. Dopiero z tą wiedzą można określić moc instalacji, która mogłaby odpowiadać na zapotrzebowanie użytkownika. Do przeprowadzenia analizy zbiera się dane z kilku źródeł:
- parametry odbiorników elektrycznych lub urządzeń, z których korzysta się w całym budynku, warto również znać częstotliwość ich używania, aby określić zużycie energii,
- zbiór rachunków za energię za ostatni rok, może to być orientacyjna wartość miesięcznego zużycia – należy uwzględnić okresowe wahania w zapotrzebowaniu na prąd,
- wielkość powierzchni dachu lub terenu, który można przeznaczyć pod instalację paneli – warto brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie przestrzenie posiadają dobry poziom nasłonecznienia,
- wartość przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną – właściciel powinien przewidywać, czy w przyszłości zamierza korzystać z większej ilości sprzętów elektrycznych – może np. kupić zmywarkę do naczyń lub zmienić ogrzewanie na elektryczne,
Dzięki tym wszystkim informacjom można określić moc, jaką powinny wytwarzać panele fotowoltaiczne. Łatwiej jest wybrać odpowiednią technologię i ofertę firmy zajmującej się profesjonalnym montażem.
Kiedy warto zaopatrzyć się w panele?
Przed wybraniem oferty trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Nie każdy posiada optymalne warunki do wykorzystania technologii fotowoltaicznej – w niektórych rzadkich przypadkach może to być nieopłacalne. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- warunki techniczne do montażu paneli,
- wpływ wybranej technologii na wygląd i estetykę budynku.
W tym pierwszym przypadku główny nacisk kładzie się na kształt dachu – jego ustawienie i nachylenie względem słońca. Wpływa to na wielkość produkcji energii i zwrot z inwestycji. Paradoksalnie płaski dach może nieść dużo większe możliwości do zmiany kąta nachylenia paneli, ponieważ są one układane na specjalnym stelażu. Kolejną kwestią jest wybór technologii – powinien być podyktowany potrzebami właściciela a może w tym pomóc firma specjalizująca się w instalacjach. Obecnie na rynku dominują trzy technologie:
- ogniwa monokrystaliczne,
- ogniwa polikrystaliczne,
- panele z krzemu amorficznego.
Czy to się opłaca?
Korzystanie z paneli powoduje skokowy spadek wartości rachunków za energię. W skali całego roku oszczędności mogą wynieść nawet 90% przeciętnego zużycia. Nie da się całkowicie wyeliminować tego kosztu, ponieważ potrzebny jest dostęp do sieci elektrycznej. Pobór mocy jest niezbędny w nocy oraz w okresach, gdy promieni słonecznych jest zdecydowanie mniej.
