Inwestowanie w nieruchomości- dlaczego warto?

Niskie oprocentowanie na lokatach bankowych oraz obligacjach skarbowych spowodowało, że wielu inwestorów zdecydowało się na ulokowanie kapitału w innych aktywach. Do popularnych należą nieruchomości, na które popyt wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W jakiego rodzaju nieruchomości powinniśmy zainwestować, aby pomnożyć kapitał i generować dochód pasywny?

inwestowanie_w_nieruchomosci

Pomnażanie kapitału początkowego

Wielu inwestorów odkładało decyzję o zakupienie nieruchomości, ponieważ uważało, że pandemia spowoduje drastyczne spadki cen. Jednak w rzeczywistości stało się zupełnie odwrotnie. Ceny nieruchomości znacznie wzrosły i prawdopodobnie taka sytuacja utrzyma się w 2022 r. Według danych podanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny), średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w 2021 r. wynosiła 4567 zł. Z kolei w 2021 r., wzrosła do 4944 zł, co daje 377 zł zysku dla inwestorów. Trzeba pamiętać, że to średni zysk, został wyliczony z uwzględnieniem cen nieruchomości w całej Polsce. Natomiast w dużych miastach może być większy. Dlatego wielu inwestorów zdecydowało się ulokować kapitał w mieszkaniach pod  wynajem i nieruchomościach komercyjnych (m.in. lokalach biurowych). Obserwując wzrost cen, możemy zauważyć, że to jedna z najbardziej stabilnych inwestycji. Kolejną zaletą jest fakt, że nieruchomość możemy po pewnym czasie odsprzedać z zyskiem – w razie potrzeby. Dlaczego ceny rosną? Jednym z powodów może być ograniczona ilość gruntów, o które ,,walczą” deweloperzy w miastach. W okresie pandemii wydłużył się czas procedur administracyjnych. Taka sytuacja w połączeniu z wysokim popytem, powoduje wzrost cen 

Pasywny dochód z wynajmu nieruchomości

Poza wzrostem kapitału początkowego, związanego z zakupem nieruchomości, lokale lub mieszkania generują dochody z wynajmu. Analiza rynku przed zakupem, pozwala zminimalizować ryzyko takiej inwestycji. Aby nieruchomość komercyjna generowała systematyczne dochody, powinniśmy uwzględnić kilka czynników. W przypadku lokalu komercyjnego, kluczową rolę odgrywa lokalizacja, która ułatwia dojazd potencjalnym klientom. Z kolei mieszkanie pod wynajem powinno znajdować się blisko linii komunikacyjnej (np. metro lub autobusy). Ma to szczególne znaczenie dla studentów, którzy często wynajmują pokoje w mieszkaniach. Poza dochodem pasywnym, nieruchomości komercyjne stanowią świetną lokatę kapitału o niskim ryzyku, ponieważ ostatnimi laty obserwujemy wzrost cen. Niedoświadczeni inwestorzy, często uważają, że kluczowe znaczenie ma zakup nieruchomości po jak najniższej cenie. W pewnym stopniu to prawda, ale musimy uwzględnić stan nieruchomości i ewentualne koszty związane z ewentualnym remontem. Im gorszy stan techniczny, tym więcej będzie kosztował nas remont, co podniesie koszty inwestycji. Musimy pamiętać, że mieszkania lub lokale komercyjne w dużych miastach są znacznie droższe niż w mniejszych miejscowościach. Dlatego warto przeanalizować rynek i sprawdzić, w jakim tempie ceny wzrosły w danej lokalizacji. Pomimo że cena lokalu może nie być najniższa, to dobry stan techniczny oraz lokalizacja wpływają na tempo wzrostu cen. Dzięki temu na takiej inwestycji możemy zarobić więcej.

Inwestowanie w nieruchomości ostatnimi laty stało się popularne. Zyski z tego typu inwestycji są nieporównywalnie wyższe niż w przypadku lokat bankowych czy obligacji. To inwestycja o niskim ryzyku, ponieważ od długiego czasu obserwujemy trend wzrostowy na rynku. Zakup mieszkania pod wynajem lub lokali komercyjnych, poprzedzony analizą, pozwoli nam zarabiać na wzroście wartości i wynajmie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *